Czy resweratrol wpływa na formę sportową?

Resweratrol to naturalny polifenol spotykany w orzeszkach ziemnych, skórkach winogron i czerwonym winie. Wspomniane związki polifenolowe, w tym flawonoidy, mogą zmniejszać agregację płytek krwi. Resweratrol od dawna stał się składnikiem rozmaitych suplementów, które mają za zadanie utrzymać organizm w homeostazie lub ją przywracać.

Każdy rodzaj intensywnego treningu wywołuje określone zmiany w środowisku mięśni, mikrouszkodzenia włókien, stan zapalny, stres oksydacyjny, zubożenie składników energetycznych itd. Dlatego w sporcie tak ważna jest odpowiednia dieta, którą uzupełniają suplementy.

Resweratrol - wpływ na organizm

Wiemy, że stosowanie resweratrolu wpływa na produkcję insuliny i jej działanie w ustroju, czyli w dobie cukrzycy typu 2 jest to niezwykle ważny środek. Resweratrol jest silnym antyoksydantem, a wysiłek fizyczny i wiele stanów patologicznych wiąże się ze stresem oksydacyjnym. Ponadto ma wpływ na zespół metaboliczny, wspomaga pozbywanie się tkanki tłuszczowej, wspomaga regenerację wątroby, zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe, poprzez wpływ na agregację płytek krwi.

Resweratrol, a zdolności wysiłkowe

resveratrol

Ostatnio (publikacja pochodzi z początku 2023 r.) pojawiły się nowe doniesienia naukowe dotyczące wpływu resweratrolu na zdolności wysiłkowe. Na razie dotyczą zwierząt, bo na ludziach tego jeszcze raczej nikt nie testował.

Wiemy, iż skurcze ekscentryczne np. związane z opuszczaniem ciężaru przy utrzymaniu napięcia mięśni w trakcie martwego ciągu, wiosłowania, wyciskania leżąc, podciągania na drążku czy schodzenia w przysiadach mają ogromne znaczenie dla hipertrofii, bo powodują silne mikrourazy mięśni. Nie ma się czego obawiać.

Polecamy również: Resveratrol: hit czy kit? Czy resveratrol działa? Poznaj opinie

Przy ograniczonej objętości treningowej tego rodzaju praca mięśni jest dla sportowców niezwykle pożyteczna, podobnie niewielki stan zapalny też nie jest powodem do ogłaszania alarmu. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli ktoś nadmiernie przeciąża mięśnie i układ nerwowy. Czasem zbyt wysoka objętość nie wpływa na budowanie, ale wręcz szkodzi przyrostom masy, siły czy mocy mięśniowej.

Czy resweratrol może przyspieszyć regenerację?

Resweratrol działa przeciwzapalnie w mięśniach, przyspiesza regenerację mięśni oraz wspomaga wydolność wysiłkową po wyleczeniu kontuzji.

W badaniu naukowcy podzielili myszy na grupy:

  • kontrolną
  • treningu
  • grupę ćwiczeń wspomaganą małą dawką resweratrolu
  • grupę ćwiczeń wspomaganą dużą dawką resweratrolu

Co się okazało?

  • Duża dawka resweratrolu znacząco wydłużyła czas ćwiczeń do odmowy, gdy porównano wyniki z samym treningiem, to znaczy, że resweratrol jest ergogenikiem, podobnie jak kreatyna czy beta-alanina.
  • Resweratrol hamował ekspresję czynnika prozapalnego, czynnika martwicy nowotworu-alfa, czyli zmniejszał stan zapalny.
  • Resweratrol sprawiał, iż mięśnie efektywniej wykorzystywały energię.

Podsumowanie

Wyniki cytowanego eksperymentu wskazują, że suplementacja resweratrolem w dużych dawkach może zmniejszyć stan zapalny i stres oksydacyjny oraz poprawić wykorzystanie energii w mięśniach podczas krótkotrwałych ćwiczeń o wysokiej intensywności.

Referencje

  • Ebru Öztürk i in. Resveratrol and diabetes: A critical review of clinical studies https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332217327683
  • Liang-Yu Su i in. Effects of Resveratrol on Muscle Inflammation, Energy Utilisation, and Exercise Performance in an Eccentric Contraction Exercise Mouse Model https://www.mdpi.com/2072-6643/15/1/249
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Alldeynn

Warto przeczytać

Komentarze (0)