
Od dawna wiemy, iż zielona herbata może mieć wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Naukowcy podali, że u osób dorosłych z nadwagą odnotowano większe straty w ilości tkanki tłuszczowej całkowitej i podskórnej po zastosowaniu ekstraktu zielonej herbaty.
Komórkowy system antyoksydacyjny
Istnieje wiele teorii dotyczących zielonej herbaty, np. ta, iż ma znaczący wpływ na równowagę między wytwarzaniem reaktywnych form tlenu (RFT), a ich usuwaniem przez komórkowy system antyoksydacyjny. Nadmierne wytwarzanie RFT prowadzi do stresu oksydacyjnego, który odgrywa istotną rolę w patomechanizmie wielu procesów chorobowych (nowotworów, schorzeń neurodegeneracyjnych czy chorób o etiologii wirusowej, toksycznej lub zapalnej).
Czy zielona herbata ma wpływ na skórę?
W ostatnich latach naukowcy sprawdzali, czy zielona herbata ma wpływ na skórę? Istnieje przekonanie, że zielona herbata wykazuje takie działanie, ponieważ zawiera polifenole o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających i przeciwrakowych, co może mieć duże znaczenie dla zdrowia skóry.
W badaniach stwierdzono:
- polifenole zielonej herbaty zapewniają ochronę przed chemiczną karcynogenezą, jak również fotokarcynogenezą
- polifenole zielonej herbaty mają właściwości przeciwzapalne i przeciwrakotwórcze. Wydaje się, że efekty te korelują z właściwościami przeciwutleniającymi polifenoli zielonej herbaty
- głównym i najbardziej chemoprewencyjnym składnikiem zielonej herbaty jest galusan epigallokatechiny (EGCG)
- wykazano, że podawanie na skórę polifenoli z zielonej herbaty ma wpływ na odpowiedź zapalną, moduluje odpowiedź na związki chemiczne, jak również na uszkodzenia skóry i stan zapalny, wywołane światłem ultrafioletowym (UV), np. wskutek nadmiernego opalania (lub korzystania z solariów)
- miejscowe podawanie EGCG na skórę myszy również zapobiega immunosupresji wywołanej przez promienie UVB i zmniejsza stres oksydacyjny
- mechanizmy ochronnego wpływu zielonej herbaty na ludzką skórę zarówno przy jej podawaniu miejscowo, jak i po spożyciu doustnym, nie są jeszcze dobrze poznane.
Wnioski z badań
Wyniki kilku badań sugerują, że zielona herbata wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwrakotwórcze, które można wykorzystać w leczeniu różnych chorób skóry. Chociaż potrzeba więcej badań klinicznych, stosowanie produktów z zieloną herbatą może mieć wpływ nie tylko na tkankę tłuszczową, ale też na zdrowie skóry.
Referencje:
Säntosh K. Katiyar i in. „Green Tea and Skin” https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/190508
Santosh K. Katiyar Craig A. Elmets „Green tea polyphenolic antioxidants and skin photoprotection (Review)” https://www.spandidos-publications.com/ijo/18/6/1307

U mnie lecą każdego dnia 2-3 filiżanki i 1-2 caps.
Z własnego doświadczenia wiem, że zielona daje dobrego kopa i pomaga w spalaniu smalcu z bebzona.