Po co L-karnityna mężczyźnie? Jak wpływa na męską płodność?

Chociaż różne struktury rządzące krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się próbują podnieść dzietność poprzez comiesięczne przelewy pieniężne, to niestety ludzka płodność nie zawsze idzie w parze ze stanem majątku. Wynika to z wielu czynników, jednym z nich może być stopień zaludnienia i zanieczyszczenia planety, co przekłada się na zdrowie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

W celu odnalezienia skutecznych sposobów na zwiększenie dzietności w przypadkach, w których trudność z zapłodnieniem ma mężczyzna, międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził przegląd badań naukowych z meta-analizą, dotyczący środków pochodzenia naturalnego.

Problem bezpłodności

bezpłodność

Niepłodność, czyli brak możliwości poczęcia potomstwa przez parę po roku regularnych stosunków, dotyka 10-15% par. Szacuje się, że na świecie z problemami płodności zmaga się 60-80 milionów par. Męska niepłodność stanowi 40-50% wszystkich przypadków, a ogółem dotyczyć może około 7% mężczyzn.

Z czego wynika problem?

Zaburzenia męskiej płodności mogą być związane z wieloma czynnikami, takimi jak choroby jąder, zaburzenia neurohormonalne układu podwzgórze-przysadka, ale także niezdrowy styl życia, w tym przetworzona dieta, nadwaga, palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu i nadmiaru stymulantów. Jednym z czynników, który można skorygować, są żylaki powrózka nasiennego.

W 2023 roku opublikowano pierwszy przegląd badań eksperymentalnych dotyczących wpływu substancji pochodzenia naturalnego na męską bezpłodność. Podkreślono w nim, że pomimo wielu badań, w których skoncentrowano się na liczbie plemników, ich jakości oraz stężeniu wybranych hormonów, nie było dotąd w pełni potwierdzone to, czy jakość plemników jest dobrym wskaźnikiem poprawy dzietności.

Naturalnie naprzeciw męskiej niepłodności

W przeglądzie i meta-analizie badań zaobserwowano, że liczba plemników, ich ruchliwość i budowa, poprawiły się u mężczyzn przyjmujących suplementy zawierające l-karnitynę w połączeniu z mikroskładnikami odżywczymi (np. selen, cynk), czy przeciwutleniacze, w tym witaminy oraz ekstrakty roślinne. Objętość nasienia zauważalnie poprawiła się tylko po zażyciu oleju z nasion czarnuszki, czy n-acetylo-cysteiny. Obiecujące, jednak nieco mniej pewne, były dowody na działanie likopenu, czy DHA (kwasu dokozaheksaenowego). W kontekście zwiększania skuteczności poczęcia autorzy zwrócili szczególną uwagę na l-karnitynę.

Polecamy również: Ranking boosterów testosteronu - Najlepsze boostery testosteronu

Inne czynniki wpływające na jakość plemników

Palenie i niska aktywność fizyczna

Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i używanie narkotyków mogą wpływać negatywnie na jakość plemników. Wysoki poziom otyłości zaburza równowagę hormonalną organizmu i również obniżać może jakość plemników. Aktywność fizyczna pomaga utrzymaniu zdrowego ciężaru ciała, a dodatkowo poprawia krążenie, w tym do narządów w okolicy miednicy. Unikać zatem należy unieruchomienia w domu.

rzucenie palenia

Niedobór snu i stres

Brak snu i chroniczny stres mogą negatywnie wpływać na poziomy hormonów w organizmie, co w perspektywie długoterminowej upośledza produkcję spermy. Utrzymanie regularnego i zdrowego rytmu snu jest kluczowe dla regulacji hormonów płciowych, co wynika z cyklu okołodobowego wydzielania hormonów. Jako że chroniczny stres zaburza jakość snu i uniemożliwia odprężenie, po pewnym czasie również on może stać się wrogiem w walce o poprawę płodności.

 

Co jeszcze zaburza płodność?

Unikać zaleca się również czynników, które są z pozoru nieistotne, jednak po połączeniu się i działaniu długotrwałym, mogą być groźniejsze. Tak jest na przykład z ekspozycją na metale ciężkie, czy plastik. Długotrwałe ekspozycje na ciepło, takie jak długie kąpiele w gorącej wodzie, noszenie obcisłej bielizny, czy długotrwałe korzystanie z laptopa na kolanach, również mogą zaburzyć liczbę plemników.

Źródło:

  • Zafar, M. I., Mills, K. E., Baird, C. D., Jiang, H., & Li, H. (2023). Effectiveness of Nutritional Therapies in Male Factor Infertility Treatment: A Systematic Review and Network Meta-analysis. Drugs, 83(6), 531–546. https://doi.org/10.1007/s40265-023-01853-0
  • Ferramosca, Alessandra, and Vincenzo Zara. “Diet and Male Fertility: The Impact of Nutrients and Antioxidants on Sperm Energetic Metabolism.” International journal of molecular sciences vol. 23,5 2542. 25 Feb. 2022, doi:10.3390/ijms23052542
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (1)
Anonim

Zabawne, że domniemane przeludnienie nie robi najmniejszego wrażenia na Hindusach czy Afrykanach, którzy mają po kilkoro dzieci (przynajmniej tych oficjalnych :] ), a w wymierającym kraju, jak Polska, wielu ludzi bierze to sobie do serca... Swoim jednym czy dwojgiem dzieci i tak nie zmienią sytuacji, poza stopniowym zniszczeniem własnego kraju, oczywiście.