
Ćwiczenie boso stało się popularne wśród niektórych bywalców siłowni, a wiele osób uważa, że dzięki tej praktyce zwiększa się siłę, mobilność i równowagę. Chodzenie boso jest dla człowieka naturalnym sposobem na przemieszczanie się, dlatego ćwiczenie bez butów jest dla niektórych po prostu wygodne. Istnieje też pewne ryzyko w takim sposobie treningu. Jakie są plusy i minusy ćwiczenia boso?
Korzyści wynikające z treningu boso
Zwiększenie stabilności stóp i ciała
Gdy ćwiczysz boso, możesz swobodnie poruszać palcami u nóg. Zapewniasz wówczas kontakt stopy z podłożem, co pozwala na większą stabilność. Buty, zwłaszcza ciasne i źle dopasowane sprawiają, że Twoja stopa ma ograniczony ruch.
Poprawa koordynacji i równowagi
Chodzenie boso może sprawić, że wrócisz do poprawnych wzorców ruchowych i właściwie zaangażujesz swoje mięśnie. Dzięki temu Twoja koordynacja, stabilność i równowaga mogą się poprawić, a to przyszłościowe korzyści dla Twoich stawów i mniejszego ryzyka kontuzji i urazu stawu skokowego. Oczywiście nie mówimy tu o grach zespołowych i sportach większego ryzyka.
Naturalne wzmacnianie stopy
Gdy ćwiczysz boso, angażujesz wszystkie mięśnie stóp w sposób, który nie zawsze jest możliwy w obuwiu. Stopy przystosowują się do wkładki i rodzaju obuwia. Na przykład wiele modeli butów do biegania zaprojektowano tak, aby pomagały ci poruszać się do przodu, a nie tak, by zapewnić równowagę.
W rezultacie Twoje stopy nie angażują się we właściwy sposób, co prowadzi do napięć mięśniowych i zwiększonego nacisku na stawy. Dzięki ćwiczeniom boso możesz poprawić napięcie mięśniowe w stopach.
Lepsza mobilność stopy
Ćwiczenia boso pomagają zwiększyć ruchomość i mobilność stopy oraz poprawić ruchomość stawu skokowego. Buty, zwłaszcza te za ciasne, za sztywne lub źle dobrane, mogą ograniczyć ruchomość stopy i wpłynąć na postawę całego naszego ciała. Nie bez powodu zaleca się, aby małe dzieci, zwłaszcza te zaczynające chodzić, próbowały stawiać pierwsze kroki boso lub w samych skarpetach, a w pierwszych latach powinno im się kupować buty z miękką podeszwą i zawsze nowe. Nasze ciało dostosowuje się do obuwia, więc jeśli jest ono nieodpowiednie, może to źle na nie wpłynąć.
Lepsza świadomość sensoryczna
Kolejną zaletą płynącą z treningu boso są doznania sensoryczne, podczas bezpośredniego kontaktu stóp z podłożem. Stopy są niebywale unerwione i z łatwością wychwytują najdrobniejsze sygnały dotykowe i zbierają mnóstwo informacji ważnych dla utrzymania równowagi. Gdy nosimy buty, trudniej jest wyczuć powierzchnię i odczuwać bodźce sensoryczne, z racji oczywistej kompensacji.
Negatywne skutki treningu boso
Ryzyko kontuzji
Trening boso oprócz wielu korzyści niesie także za sobą większe ryzyko kontuzji, jeśli podłoże jest "trudne" lub nieodpowiednie do trenowania boso. Jest ono jeszcze większe, jeśli Twoja stopa jest przyzwyczajona do wyprofilowanego obuwia albo powierzchnia, na której ćwiczysz, jest nierówna. Buty zapewniają amortyzację i ochronę stopy, i mogą chronić przed urazami.
Jeśli chcesz trenować boso, zacznij robić to stopniowo i upewnij się, że wykonujesz ćwiczenia bez obuwia w bezpiecznym miejscu.
Względy higieniczne
Niektóre siłownie nie zezwalają na trenowanie bez butów ze względu na zasady przestrzegania higieny. Nie wszyscy bowiem regularnie piorą i czyszczą swoje obuwie, w którym przed ich ściągnięciem znajdują się stopy. Rzadko kto też zmienia przed treningiem skarpetki. Przyznaj, że nieprzyjemna woń spoconych stóp nie jest czymś przyjemnym. O ile na zajęciach typu joga czy pilates trening boso jest normą, to już w niektórych komercyjnych siłowniach chodzenie i ćwiczenie bez butów może być zabronione.
Podsumowanie
Trening boso może przynieść kilka korzyści, takich jak poprawa stabilności, koordynacji, mobilności stopy i wzmocnienie mięśni.
Należy mieć na uwadze, że istnieje pewne ryzyko kontuzji podczas treningu bez obuwia. Warto ocenić stan podłoża i dobrać odpowiedni rodzaj aktywności, jaką wykonujesz, zanim zdecydujesz się na trening boso.
Reakcja naszego organizmu na ćwiczenie bez butów może być różna w zależności od naszych predyspozycji i wrażliwości czuciowej. Ćwicz tak, żeby było Ci wygodnie i komfortowo.
Źródła:
- https://journals.sagepub.com/doi/10.1260/1747-9541.9.3.485
- https://peerj.com/articles/8862/
- https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2019/01000/Walking_in_Minimalist_Shoes_Is_Effective_for.14.aspx
