Wchodzenie po schodach - jak wpływa na stawy?

Choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów dość często dotyczą kolan. Choroba bywa na tyle uciążliwa, że może powodować znaczny ubytek chrząstki stawowej. W konsekwencji powoduje znaczny ból, ograniczenie ruchomości i brak możliwości prowadzenia treningów. Wiek, nasze uposażenie genetyczne i masa ciała mają znaczący wpływ na rozwój choroby zwyrodnieniowej. Podobnie musimy uważać na to, jak trenujemy.

Ćwiczenia są niezbędnym elementem rehabilitacji i mają bardzo dobry wpływ na kondycję stawów. Muszą być jednak dostosowane do możliwości i potrzeb osoby trenującej. W Internecie możemy spotkać wiele opinii na temat szkodliwości wchodzenia po schodach. Czy faktycznie są one uzasadnione? Czy powinniśmy omijać szerokim łukiem tego typu urządzenie na siłowniach? Na te pytania uzyskasz odpowiedź czytając poniższy artykuł.

Wchodzenie po schodach a zdrowie stawów

Urządzenia do wchodzenia po schodach to stosunkowo nowy wynalazek na siłowniach. Pozwalają one na szybki wzrost tętna i wykonanie bardzo intensywnego treningu. Jednak czy zastanawiałeś się, jaki ma to wpływ na Twoje stawy? Wchodząc po schodach, jesteś zmuszony dźwigać znaczną część masy ciała przy pomocy jednej nogi. Ma to ogromny wpływ na obciążenie stawów. Obciążenie będzie rosło proporcjonalnie do nadwagi. Dlatego też osoby otyłe są bardziej narażone na choroby zwyrodnieniowe stawów kolanowych niż szczupłe.

kobieta wchodzi na po schodach na maszynie

Obciążenie stawów kolanowych wzrasta około 10-krotnie, gdy wchodzimy pod górę. To samo dotyczy wchodzenia po schodach. Jeżeli jesteś osobą z predyspozycjami do choroby zwyrodnieniowej, to nie sposób nie zauważyć, że będzie to miało znaczny wpływ na przyspieszenie pojawienia się dolegliwości stawowych. Osoby zdrowe, bez predyspozycji do zwyrodnień, bez nadwagi, mogą korzystać ze schodów treningowych. Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że powtarzające się ruchy są dodatkowym obciążeniem, które musimy uwzględnić w procesie regeneracji.

Czy schodzenie po schodach ma takie samo działanie?

Wydawać się może, że schodzenie ze schodów jest mniej wymagające. Niestety podczas schodzenia stawy są dodatkowo narażone na wystąpienie niestabilności. Niestabilność stawów powoduje, że więzadła i chrząstki poddawane są naprężeniom ścinającym. Może to z kolei prowadzić do zapalenia stawów.

Jeżeli cenisz sobie zdrowe stawy, wykonywanie treningu w formie cardio polegającym na wchodzenie i schodzenie na kilkupiętrowy wieżowiec, nie jest rozsądnym pomysłem. Oczywiście nie oznacza to, że masz unikać schodów i wszędzie jeździć windą. Chodzi o częstotliwość występowania obciążenia stawów, która w przypadku cardio nie jest rozłożona w czasie. Idąc do domu, wchodzisz na swoje piętro i zbyt szybko nie schodzisz znów w dół. W tym czasie ciało i stawy odpoczywają. W przypadku treningu umyślnie powtarzamy schemat mocnego przeciążenia stawów.

para schodzi po schodach

Regularny trening chroni przed zapaleniem stawów

Nawet jeśli cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów, nadal powinieneś regularnie ćwiczyć. Mięśnie czworogłowe ud są odpowiedzialne za stabilność kolana, jak i wpływają na jakość chodu. Oczywiście bardzo ważna jest grupa kulszowo-goleniowa i pośladki. Utrzymanie silnych mięśni otaczających stawy kolanowe pozwala nam uchronić je przed stanami zapalnymi i zwyrodnieniami.

Trening osób z chorobami zwyrodnieniowymi powinien być skonsultowany z fizjoterapeutą. Nie powinien być on zbyt intensywny. Dostosowany musi być również do możliwości motorycznych pacjenta. Jeśli chodzi o aktywność cardio, większość lekarzy zaleca osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych chodzenie, jazdę na rowerze i pływanie.

Reumatoidalne zapalenie stawów a trening na siłowni

Trening siłowy w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów jest jak najbardziej możliwy i wręcz zalecany. Oczywiście intensywność i częstotliwość wysiłku dostosowana musi być indywidualnie do stanu pacjenta. Zazwyczaj trening włączany jest w momencie remisji choroby. W przypadku ataków stanu zapalnego aktywność zostaje ograniczona do minimum. Trening siłowy pozwala na zwiększenie siły mięśniowej, jak i daje większą sprawność osobom chorującym. Silne mięśnie pozwalają na odciążenie pracy stawów.

Wchodzenie po schodach jako element diagnostyki

We fizjoterapii dość często zadaje się pytanie pacjentowi, dotyczące nasilania bólu kolan podczas wchodzenia lub schodzenia ze schodów. Dyskomfort pojawiający się w momencie, gdy wchodzisz po schodach, może być pierwszą oznaką, że kolana ulegają zwyrodnieniu. Jest to dobry moment na to, aby bliżej zainteresować się zdrowiem stawów. Powtarzające się stany zapalne będą sprzyjać degeneracji chrząstki stawowej. Niżej przedstawiamy 3 najczęściej pojawiające się pytania dotyczące bólu kolan.

Co stosować na bolące kolana?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy dać odpocząć stawom. Jeżeli ból nasila się po treningu, to wyeliminuj te ćwiczenia, które prowokują bóle. Stosuj okłady chłodzące, a podczas odpoczynku trzymaj nogę powyżej serca, co będzie ograniczać ewentualną opuchliznę.

Obrzęk kolan, kiedy występuje?

ból i obrzęk kolana

Opuchlizna stawu kolanowego zazwyczaj pojawia się w momencie kontuzji. Zapalenie stawów, ich przeciążenie może powodować nagromadzenie się płynu tkankowego i zwiększenia ciepłoty stawu. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza.

Jakie suplementy diety stosować na zapalenie stawów?

Bardzo dobrze sprawdzają się naturalne składniki na bazie kurkuminy, kwasów omega 3, boswellia serrata oraz MSM. Możemy skompletować tzw. monopreparaty i włączyć je do codziennej suplementacji lub wykorzystać złożony produkty na stawy.

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

O czym należy pamiętać?

  • Wchodzenie po schodach jest dobre dla osób zdrowych i wytrenowanych.
  • Osoby otyłe powinny wybierać inną formę treningu cardio.
  • Ból kolan podczas wchodzenia po schodach może być oznaką zwyrodnienia stawów.

Źródła:

  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0268003304000439
  • https://www.hopkinsarthritis.org/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12082761/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Wiosna na pelnej

Warto przeczytać

Komentarze (0)