
W większości opisów w sieci jako ilustrację do przysiadu bułgarskiego pokazuje się przysiad wykroczny z nogą na wysokim podwyższeniu. W terminologii angielskojęzycznej ten drugi nazywa się barbell single leg split squat (przysiad wykroczny na jednej nodze).
W rzeczywistości przysiad bułgarski wykonuje się, wykorzystując niskie podwyższenie mające 4-6 cali (10-15 cm). W momencie, gdy ustawiamy stopę zakroczną wyżej, ćwiczenie się zmienia. Druga różnica dotyczy ustawienia stopy. W zwykłym przysiadzie z nogą na wysokim podwyższeniu stopa ma kontakt z ławką sporą swoją powierzchnią (grzbietową). W przysiadzie bułgarskim z podwyższeniem ma kontakt tylko poduszka stopy i palce. To nie są takie same ćwiczenia, mimo iż wydają się bardzo podobne.
Przysiad bułgarski - zaangażowane mięśnie:
- mięsień pośladkowy wielki i pozostałe mięśnie pośladków
- czworogłowe uda, mięsień przywodziciel wielki
- mięsień płaszczkowaty i brzuchaty (łydki)
- mięśnie tylnej części uda (dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty)
- mięśnie prostowniki grzbietu
- mięsień skośny brzucha
- mięsień czworoboczny lędźwi
Przysiad bułgarski - prawidłowe wykonanie
Chwytasz hantle w dłonie, wychodzisz z ciężarem. Wybraną nogę wybierasz jako zakroczną, ustawiasz na niewielkim podwyższeniu, opierając poduszkę stopy i palce. Możliwy jest też wariant oparcia całej górnej części stopy. Nabierasz powietrza, dopinasz mięśnie brzucha i grzbietu, obniżasz sylwetkę, zginając jednocześnie biodro i kolano nogi wykrocznej (znajdującej się z przodu).
Kolano nogi wykrocznej podąża, w kierunku, który wyznaczają palce stopy. Utrzymując prostą sylwetkę, obniżaj ciało, aż udo przedniej nogi znajdzie się równolegle do podłoża. Kolano tylnej nogi porusza się w kierunku podłoża, bez wykonywania zbędnych ruchów. Po osiągnięciu właściwej głębokości wyprostowujesz biodro i kolano, wracając do pozycji wyjściowej.
Najczęstszym błędem jest używanie zbyt dużego ciężaru, co skraca zakres ruchu. Jeśli masz problem ze stabilizacją w trakcie przysiadów bułgarskich, musisz wzmacniać kluczowe grupy mięśni brzucha i grzbietu. Ćwiczenie można wykonywać zarówno z hantlami, z kettlebells, jak i ze sztangą.
Uwagi i sugestie
Uważam, iż jest to jedno z najważniejszych ćwiczeń, które można stosować zamiennie z wykrokami (przysiadem wykrocznym do przodu), zakrokami, unoszeniem bioder w leżeniu (hip thrust). Przysiad bułgarski nadaje się dla ciężarowców, ponieważ pozycja, w której ćwiczymy, przypomina sytuację po wybiciu ciężaru nad głowę „na nożyce”. Jest to rodzaj techniki przyjętej przez większość ciężarowców jako podstawowa w drugiej fazie podrzutu sztangi, inna to wybicie na unik.
Zarówno wykroki, przysiady bułgarskie (na niewielkim podwyższeniu), jak i przysiady z nogą na ławce głównie celują w mięśnie pośladkowe i tył uda, praca mięśnia czworogłowego jest mniejsza (to nie znaczy, że nie występuje).

Wreszcie ktoś napisał jak wygląda prawdziwy przysiad bułgarski. Oby jak najwięcej osób o tym przeczytało. Świetne ćwiczenie - ale właśnie w tej formie na niskim podwyższeniu i stopą partą na poduszce stopy i palcach.