
Czy jesteś jedną z tych osób, którym zawsze jest zimno? Gdziekolwiek siadasz, to przykrywasz się kocem, lub ogrzewasz sobie dłonie gorącą herbatą? Nawet jeśli jest ciepło, Ty sięgasz po bluzę lub zaciągasz rękawy na dłonie? Istnieje kilka czynników, które mogą powodować uczucie zimna, a podczas gdy wiele z nich można łatwo zidentyfikować i nimi zarządzać, inne mogą wymagać nieco więcej detektywistycznej pracy przy pomocy doświadczonego specjalisty medycznego. Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć, co może być przyczyną wiecznego uczucia zimna. Oto pięć najczęstszych powodów nieustającego uczucia zimna.
Anemia
Jeśli pacjenci nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu przez krew, mogą mieć anemię, stan typowo wynikający z niedoboru żelaza. Towarzyszą temu uczucia zmęczenia, duszności i zimna, ponieważ pewne tkanki nie otrzymują tlenu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania. Przyczyną anemii może być z kolei źle zbilansowana dieta, uboga w składniki odżywcze oraz energetyczne. Problem mogą mieć także kobiety z obfitymi miesiączkami oraz osoby, które np. w wyniku jakiegoś urazu straciły więcej krwi.
Co zrobić? Badania krwi ujawnią wszelkie niedobory witamin, które mogą powodować uczucie zimna, i mogą pomóc lekarzom określić, w co powinny obfitować Twoje posiłki, a także, o jakie witaminy warto wzbogacić suplementację.
Niedoczynność tarczycy
Znużenie, utrata włosów, zmieniony wygląd lub tekstura skóry oraz nagła zmiana wagi to potencjalne objawy niedoczynności tarczycy. W tym stanie tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów do normalnego funkcjonowania na co dzień. Kiedy pracuje zbyt wolno, możesz przybierać na wadze, czuć się bardziej zmęczona i odczuwać zimno bardziej niż zwykle.
Co zrobić? Jeśli badania krwi wykazują niedoczynność tarczycy, terapia zastępcza hormonów może pomóc przywrócić zdrowy poziom hormonów tarczycy.
Zespół Raynauda
Jeśli Twoje kończyny odczuwają intensywne zimno – szczególnie w chłodniejsze dni – może to być spowodowane zespołem Raynauda, stanem, który powoduje skurcz naczyń krwionośnych, który najczęściej odczuwany jest w palcach rąk i nóg. Kiedy wychodzisz na zimny dzień, twoje naczynia krwionośne powinny się rozszerzać, aby ogrzać Twoje ręce. Osoby z zespołem Raynauda doświadczają przeciwnego działania – naczynia zwężają się, co sprawia, że dłonie czują się jeszcze zimniej.
Co zrobić? Ubieraj się ciepło — jeśli wychodzisz na dwór, upewnij się, że masz ciepłe skarpety i grube rękawiczki.
Niska tkanka tłuszczowa
Tkanka tłuszczowa, czyli tłuszcz ciała, to nie tylko zmagazynowana energia – izoluje ciało, działając „jako bariera dla utraty ciepła”. Czynniki przyczyniające się do nadmiernie niskiej tkanki tłuszczowej, czyli niedoboru tłuszczu, obejmują zaburzenia odżywiania, niedożywienie, genetykę, choroby, a nawet zbyt dużą ilość ćwiczeń. A jeśli masz niedobór tłuszczu z powodu zaburzeń w odżywianiu, Twój metabolizm może dodatkowo zwolnić, pogarszając nietolerancję zimna.
Co zrobić? Z pomocą specjalisty ds. żywienia lekarz może zalecić plan żywieniowy i ćwiczeń, który sprzyja zdrowemu, zrównoważonemu przybieraniu na wadze.
Cukrzyca
Kiedy nie jest starannie kontrolowana, cukrzyca może powodować problemy z nerwami, które mogą prowadzić do zmienionej percepcji dotyku i wrażliwości na zimno.
Co zrobić? Zaleca się opracowanie kompleksowego planu z lekarzem, aby określić najlepszy sposób zarządzania i rozwiązania objawów. W przypadku neuropatii cukrzycowej ważne jest zarządzanie objawami poprzez zmiany stylu życia, dietę i leki, w zależności od konkretnych zmiennych, które należy omówić z lekarzem”.
Czy normalne jest ciągłe odczuwanie zimna?
Tak naprawdę dużo zależy od tego, jak długo te objawy występują? Jeśli przypadek dotyczy pacjenta, który od zawsze doświadcza objawów, to bardzo możliwe, że tak po prostu działa jego ciało. Jednak, jeśli objawy zaczęły się po raz pierwszy całkiem niedawno, to może to wskazywać na problem medyczny.
Jeśli uczuciu zimna towarzyszą takie objawy, jak zmęczenie, utrata włosów, przybieranie na wadze lub utrata wagi, to może to powinno to wzbudzić niepokój. Takie objawy mogą sygnalizować szereg ukrytych problemów medycznych, od anemii po niedoczynność tarczycy. Jakąkolwiek diagnozę stawia lekarz. Nie diagnozuj się sam za pomocą Internetu. Żeby Mu to ułatwić, możesz prowadzić dziennik objawów.
Podsumowanie
Uczucie ciągłego zimna może mieć różne przyczyny. Warto spojrzeć na siebie globalnie i zastanowić się, czy aby na pewno nasza dieta jest wartościowa i nie doprowadziliśmy do anemii. Kobiety z bardzo obfitymi miesiączkami, także powinny regularnie sprawdzać poziom żelaza. Jeśli problem dotyczy i Ciebie, zwróć uwagę czy nie masz także innych objawów, które mogłyby wskazać problemy z tarczycą czy cukrzycą. Najlepiej jest prowadzić dziennik objawów i jeśli coś Cię zaniepokoi, wówczas udaj się do lekarza. Jednak pamiętaj, może być też tak, że po prostu taka jest Twoja uroda.
Źródła:
